Bezpieczna praca w laboratorium

praca w laboratorium wiążę się z licznymi zagrożeniami. Można przecież zachlapać się silnie żrącym kwasem lub zasadą. Można także nawdychać się szkodliwych oparów substancji chemicznych. Obydwa te zagrożenia są bardzo niebezpieczne. Zależnie od tego, o jakiej substancji mowa, skala negatywnych skutków może wahać się od miejscowych uszkodzeń skóry, nawet po śmierć na skutek silnego zatrucia. Tym samym każdy rozsądny właściciel takiej placówki powinien trafnie ocenić te zagrożenia i zastosować szereg czynników je minimalizujących. Jednym z nich z pewnością jest stosowanie specjalistycznych urządzeń.

Rola dygestorium laboratoryjnego

dygestorium laboratoryjneDo takich z pewnością należy dygestorium laboratoryjne. Jest to wyciąg laboratoryjny, który niesie ze sobą wiele korzyści dla codziennej pracy w miejscu takim jak laboratorium. jest głównym zadaniem jest odciąganie szkodliwych oparów związków chemicznych, które unoszą się nad analizowanymi zlewkami. Te trafiają na specjalistyczny filtr, gdzie zostają unieszkodliwione. Dzięki temu pracownicy mogą swobodnie działać nawet na bardzo groźnych substancjach, a przy tym śmiało oddychać pełną piersią. Kolejną zaletą tego urządzenia jest stworzenie strefy roboczej podczas pracy w której pracownikowi nie grożą oparzenia ze strony substancji chemicznych. Jak to możliwe? Udało się to osiągnąć dzięki specjalistycznej konstrukcji tego urządzenia. Ściany boczne, blaty, sufit, a przede wszystkim przednia szyba są tak skonstruowane, aby znieść i ochronić pracownika np. przed niekontrolowanym wybuchem substancji chemicznej. Stanowią także świetna izolację przed rozpryskami silnie żrących kwasów i zasad. Dzięki temu pracujący przy tym urządzeniu pracownik może skupić się na swoim zadaniu, a nie musi nieustannie czuwać nad swoim zdrowiem, czy nawet życiem. Dygestorium to także świetnie zagospodarowana przestrzeń robocza. W jego wnętrzu znajdują się gniazdka elektryczne, zlewy, pojemniki na zlewki, podgrzewacze. Dzięki temu nie trzeba daleko się ruszać, aby wykonać powierzone zadania.

W wielu miejscach trudno byłoby sobie wyobrazić bezpieczną pracę bez zastosowania dygestorium laboratoryjnego. Jest to urządzenie, które jest na szeroką skalę wykorzystywane szczególnie w laboratoriach. jego głównym zadaniem jest ochrona pracowników tych miejsc przed negatywnymi wpływami substancji chemicznych z jakimi pracują. Połączenie roli wyciągu laboratoryjnego wraz z świetnie zagospodarowaną i przede wszystkim bezpieczne strefą roboczą świetnie sprawdza się w praktyce.