Cewniki moczowe w walce o zdrowie pacjenta

 

Wykonana z elastycznego materiału, najczęściej z silikonu lub lateksu cienka rurka wprowadzana jest do pęcherza moczowego przez cewkę w sytuacjach kiedy naturalny odpływ moczu jest utrudniony lub niemożliwy. Pęcherz cewnikuje się także celem wykonania niektórych badań diagnostycznych, takich jak cystometria lub też cystografia.

Rola cewnika w ochronie zdrowia pacjenta

cewnikRurka o której mowa to występujący w wielu rozmaitych wariantach niezwykle ważny w urologii cewnik. Jest to sprzęt jednorazowego użytku wykorzystywany głównie w przypadku schorzeń urologicznych, kiedy dochodzi do zatrzymania naturalnego odpływu moczu lub jest on utrudniony. Cewniki stosuje się celem odprowadzania moczu i utrzymywania higieny osób poddawanym narkozie podczas operacji i zabiegów. W diagnostyce używa się cewników moczowych na przykład w celu przeprowadzenia cystografii polegającej na radiologicznym badaniu pęcherza wypełnionego poprzez cewnik środkiem cieniującym. W ginekologii i położnictwie stosuje się z kolei cewniki Foleya, które pomagają w przyspieszeniu porodu. Cewniki te wyposażone są w balonik, który zapobiega wysunięciu się z pęcherza a podczas porodu rozszerza szyjkę macicy i doprowadza do zainicjowania akcji porodowej. Działanie takie nazywa się preindukcją porodu i często dziki niemu udaje się wywołać poród bez konieczności zastosowania metod bardziej inwazyjnych, pozwala także uniknąć konieczności wykonywania pilnego cesarskiego cięcia i powikłań okołoporodowych. Cewniki wykorzystuje się także w onkologii, dzięki nim podaje się chemioterapię bezpośrednio do pęcherza moczowego.

Cewniki różnią się od siebie rodzajami, przeznaczeniem, rozmiarami oraz materiałem, z jakiego zostały zrobione. Cewnikowani są pacjenci przebywający zarówno w szpitalach jak i w warunkach domowych. Konieczne jest zachowywanie higieny intymnej u zacewnikowanego pacjenta by uniknąć częstych przy cewnikowaniu zakażeń dróg moczowych.