Czym są pasy unieruchamiające?

Na łóżka szpitalne trafiają pacjenci ze schorzeniami o różnym podłożu. Niektórzy z nich borykają się z nadpobudliwością ruchową, inni z kolei cierpią na problemy o podłożu psychicznym. Dlatego też placówki szpitalne muszą zostać wyposażone w sprzęt, który pozwoli zabezpieczyć zarówno pacjenta jak i personel przed niekontrolowanymi ruchami. 

Zastosowanie pasów unieruchamiających – kiedy jest konieczne? 

pasy unieruchamiające pacjentaMimo że pasy unieruchamiające pacjenta wykorzystywane są wyłącznie w skrajnych przypadkach nie może ich zabraknąć w żadnej placówce szpitalnej. Nigdy nie wiadomo w jakim stanie będzie kolejny pacjent, który pojawi się w szpitalu. Bardzo często to nawet nie od niego zależy agresywne zachowanie, które przejawia. Może być ono skierowane zarówno w stronę personelu, jak i niego samego. Dlatego też pasy unieruchamiające uważane są za środek ochronny. W parze z pasami bardzo często idą również rękawice, których zadaniem jest ochrona dłoni i nadgarstków. Rozwiązanie to jest chwilowe i pozwala na podanie pacjentowi środków uspakajających. Jednak pasy unieruchamiające mogą zostać wykorzystanie nie tylko w tak skrajnych przypadkach, kiedy pacjent przejawia agresję. Także życie osób niepełnosprawnych nie byłoby możliwe bez tego sprzętu. Chronią one pacjentów, przed upadkiem z łóżka. Rozwiązanie to jest również konieczne w przypadku kiedy istnieje potrzeba stabilizacji i ograniczenia ruchu po przebytej operacji. Niekontrolowane, mimowolne ruchy mogą bowiem nieść ze sobą przykre konsekwencje, w postaci pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. 

Aby pasy unieruchamiające spełniały swoje funkcje muszą zostać wykonane z odpowiedniego materiału. Ważne jest, aby nie powodowały otarć czy uczuleń na skórze pacjenta. Materiał musi być również łatwy w czyszczeniu i praniu, aby zachować maksymalny stopień higieny.