Czyszczenie kostki brukowej

 

W domach jednorodzinnych popularnym rozwiązaniem jest stworzenie ścieżek czy podjazdu pokrytych kostką brukową. Jest ona jednak podatna na zarastanie mchem czy zabrudzenie plamami z oleju samochodowego. Często są trudne do wyczyszczenia. Jak sobie z nimi poradzić? Jakie produkty stosować?

Jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową?

Preparaty do kostki brukowejIstnieje wiele rodzajów kostek brukowych. Niektóre z nich już w fabryce pokrywane są specjalną warstwą ochronną, która ma zapobiegać przywieraniu brudu. Dzięki niej łatwiej jest też czyścić powierzchnię kostki. Jeśli nie jest to uporczywa plama, często wystarczy do tego sama woda. Warto też zainwestować w myjkę ciśnieniową, która doskonale poradzi sobie z brudem oraz mchem, wymywając go silnym strumieniem wody. Jeśli plama jest problematyczna w usunięciu, możemy zastosować mieszankę wody z płynem do mycia naczyń. Taki roztwór powinien poradzić sobie nawet z niewielkimi śladami po oleju. Jeśli chodzi o kostki, które nie są impregnowane, to o wiele trudniej jest je wyczyścić. Wynika to z braku warstwy ochronnej, która zapobiegła by wnikaniu zabrudzeń w głębsze warstwy kostki. Wtedy musimy zastosować specjalne, impregnujące preparaty do kostki brukowej samodzielnie. Warto to zrobić zaraz po oczyszczeniu kostki, aby warstwa ochronna dobrze przytwierdziła się do podłoża. Niektórzy, do czyszczenia kostki, polecają także używanie różnego rodzaju szczotek czy myjek. Jednak należy uważać, aby nie porysować powierzchni. Poza tym, wymaga to czasochłonnej pracy.

Najlepszym sposobem na utrzymanie kostki brukowej w czystości jest pokrycie jej specjalnym preparatem. Impregnuje on i chroni kostkę przed wnikaniem brudu w najgłębsze warstwy betonu. Dzięki temu czyszczenie kostki nie będzie tak uciążliwe i problematyczne. Najłatwiejszy i najszybszy sposób na mycie kostki brukowej to myjka ciśnieniowa.