Nic nie podnosi jakości pracy w taki sposób, jak robi to odpowiednio zaprojektowane wnętrze, w którym pracownicy będą czuli się dobrze, komfortowo i nie będą chcieli tej przestrzeni opuszczać. Temat ten jest polem do popisu dla architektów, projektantów wnętrz i producentów mebli biurowych.
Jak wyglądają stylowe, designerskie biura w Polsce w 2016 roku?
Wzrost zainteresowania dużych korporacji designerskimi wnętrzami w firmach jest bardzo znaczący. W ostatnim roku pokazały to szczególnie targi meblarskie i budowlane, organizowane w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Projektanci wnętrz starają się stworzyć przede wszystkim przyjazną i wygodną przestrzeń. Pracownicy, poza swoim biurkiem, muszą mieć dostęp do kuchni lub przynajmniej pracowniczego bufetu, gdzie mogą zjeść drugie śniadanie. Do tego miło, kiedy zapoznając się z aktami, dokumentacją czy jakimikolwiek innymi papierami, mogą usiąść wygodnie na sofie, fotelu, kanapie, a nie nadwyrężać swój kręgosłup przez całodniowe siedzenie przy biurku. Producent foteli biurowych w obecnych czasach zwraca dużą uwagę na wygodę siedzenia, ale mimo wszystko kręgosłup potrzebuje zmiany pozycji od czasu do czasu do właściwego funkcjonowania. Krzesła biurowe producent również powinien tworzyć bardzo ergonomiczne. Poza tym w projektowaniu biura ważne są też kolory – zbyt krzykliwe wzory i barwy za bardzo nas rozpraszają i dekoncentrują. Z kolei użycie delikatnych, ciepłych kolorów (brązu, beżu, zieleni, błękitu) powoduje, że przestrzeń jest przyjemniejsza i łatwiej nam się skupić na zadaniach do wykonania. Istotne są również użyte materiały. Badania wykazały, że lepiej pracują ci, którzy mają wokół siebie dużo drewna i miękkich materiałów, a gorzej ci, którzy są otoczeni metalem i betonem.
O elementach powodujących efekt przyjemniejszej, przystępniejszej przestrzeni można by mówić jeszcze długo. Najważniejszym jednak wnioskiem w tej rozprawie jest to, że przestrzeń biurowa w Polsce się zmienia, przez co i zmienia się jakość pracy pracowników.