Rozwój elektrotechniki sprawił, że coraz częściej szukamy alternatywnych rozwiązań, których celem jest wdrażanie efektywnych energetycznie rozwiązań, które umożliwią zniwelowanie konieczności stosowanie szkodliwych dla zdrowia i środowiska paliw kopalnych. Jednym z nich jest transformator, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia począwszy od sprzętu AGD, aż do ogromnych przemysłowych generatorów prądu.
Elektrotechnika w życiu codziennym
Zadaniem transformatora jest przesył energii elektrycznej o różnych parametrach pomiędzy obwodami przy zachowaniu tej samej częstotliwości, co pozwala na zniwelowanie skoków napięcia w obwodach elektrycznych. W zakres podstawowego obwodu elektrycznego z zastosowaniem urządzeń, jakimi są transformatory do elektrotechniki są kolejno: uzwojenie pierwotne, strumień magnetyczny umiejscowiony w rdzeniu transformatora, jarzmo, kolumna uzwojenie wtórne oraz odbiornik. Zastosowanie transformatorów na potrzeby przemysłu polega przede wszystkim na podwyższeniu napięcia z poziomu generatora prądu do napięcia niezbędnego do przesyłu energii w sieci elektrycznej (na potrzeby instalacji w biurach jest to standardowe napięcie wysokości 230V). Najczęściej stosowanym w energetyce rodzajem transformatora są transformatory trójfazowe, stosowane głównie do przetwarzania napięć oraz energii elektrycznej w układach trójfazowych. Transformatory przemysłowe znajdują swoje zastosowanie również w sieciach rozdzielczych typu WN i NN.
Dobór aparatury do poszczególnych sieci energetycznych jest bezpośrednio uzależniony od ich zapotrzebowania na energię. Przykładowo w sieciach typu WN i NN napięcie osiąga maksymalną moc aż do 800kV. W obwodach elektrycznych z zastosowaniem rozdzielni zazwyczaj używane są słupowe stacje transformatorowe, które możemy zauważyć nawet podczas spaceru.
Sprawdź ofertę firmy Eltii