Imitacja drewnianej elewacji

 

Drewno od wieków stanowi doskonały materiał budulcowy, jak również ozdobny. Elementy drewniane w wykończeniu domów pełnią funkcję nie tylko użyteczną, ale przede wszystkim stanowią doskonałą ozdobę wnętrz oraz zewnętrznej fasady budynku. Jednak szlachetne czy egzotyczne drewno słono kosztuje, dlatego coraz częściej decydujemy się na zamienniki.

Deska z drewna czy drewnopodobna?

deska elewacyjna elastycznaDlaczego drewnopodobne elementy wykończenia wnętrza są coraz bardziej popularne? Nie chodzi jedynie o cenę, bo w przypadku drewna sosnowego jego cena jest korzystniejsza, niż cena zamienników. Jednakże wykonane z tworzyw sztucznych elementy imitujące drewno wykazują dużo większą trwałość i są po prostu wygodne w użytkowaniu. Drewno, jako materiał naturalny, niestety chłonie wilgoć, dlatego wymaga solidnego zabezpieczenia. Jest to ważne w szczególności, gdy z drewnianych desek tworzymy elementy elewacji budynku. Sprawa jest dużo prostsza w przypadku użycia produktów imitujących drewno, które są doskonałe w użytkowaniu i równie atrakcyjne dla oka, co naturalne deski. Nie chłonąc wody elementy te nie wymagają konserwacji, nie wyginają się, nie kurczą pod wpływem wilgoci, nie blakną na słońcu, nie porastają glonami, nie zalęgną się w nich owady. Przykładem atrakcyjnej imitacji drewna jest elastyczna deska elewacyjna. Jest niezwykle trwała i lekka, co ułatwia montaż. Wykonana jest z żywicy akrylowej połączonej z piaskiem kwarcowym, wypełniaczami, pigmentami i uniepalniaczami. Masa żywiczna jest wyjątkowo elastyczna, pomimo swojej trwałości. Deska elewacyjna elastyczna może być montowana nawet na ścianach łukowych. Jest cienka, niełamliwa, odporna na uderzenia, a przy tym jest barwiona w masie, co oznacza, że po przecięciu nie różni się kolorem.

Innymi przykładami imitacji drewna są deski z kompozytu (mieszanka włókien celulozowych i tworzyw sztucznych), deski z włóknocementu (mieszanka włókien celulozowych z cementem, piaskiem kwarcowym i wodą), styropian o dużej gęstości, a także wykonane na kształt drewna płytki ceramiczne. Efekt drewnianej elewacji można uzyskać nawet wykorzystując masy tynkarskie.