Jak pozyskać wodę z deszczu?

Często jest tak, że na działce poza miastem mamy problem z dostępem do wody potrzebnej do podlewania różnego rodzaju roślin. Budowa studni jest nieopłacalna, nie mówiąc już o chęci podłączenia się do instalacji wodociągu. Na szczęście istnieje sposób, który pozwala nam pozyskać niezbędną wodę tanim kosztem. Co prawda nie będzie to woda zdatna do picia, ale na podlewanie roślin w sam raz.

Zbiornik na wodę deszczową

zbiorniki na deszczówkęRozwiązaniem, o którym pisałem wcześniej, jest wyposażenie się w bardzo proste urządzenia, a mianowicie zbiorniki na deszczówkę. Jest to niezawodny w swej prostocie sposób na pozyskiwanie darmowej wody, którą możemy podlać cały ogródek warzywny na naszej działce i nie tylko tam, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pozyskiwać wodę z deszczu nawet mając podłączenie do sieci wodociągowej, ponieważ taki sposób jest tańszy. Deszczówka świetnie się nadaje do podlewania roślin. Korzystanie z tego sposobu jest bardzo proste, a mianowicie trzeba się wyposażyć w jak największy, szczelny zbiornik, w którym będzie się zbierać woda podczas deszczu. Takie naczynie najlepiej ustawić gdzieś pod dachem, żeby woda spływająca z niego podczas deszczu wpadała bezpośrednio do zbiornika lub jeśli mamy możliwość to możemy postawić pod rynną. Podczas opadów woda będzie się zbierać, a my będziemy mogli ją użyć w późniejszym czasie, jak dopadnie nas susza.

Opisany sposób jest powszechnie stosowany przez działkowców, jednak nie każdym o nim słyszał, więc warto o nim przypomnieć. Zbiornik możemy zrobić sami z jakiejś starej beczki lub kupić nowy, specjalnie przystosowane pod zbieranie wody deszczowej. Koszt takiego zakupu to maksymalnie kilkaset złotych, a daje dość spore oszczędności, które są proporcjonalne do czasu korzystania z tego patentu.