układanie kostki brukowej

Jak układać kostkę brukową

Niektórzy myślą, że będą w stanie ułożyć kostkę brukową bez problemu sami. Okazuje się jednak, że to nie takie proste. Zanim dojdzie do samego układania, to trzeba przeprowadzić szereg innych czynności przygotowawczych. 

Układanie kostki brukowej jest łatwe

układanie kostki brukowejW zasadzie samo fachowe układanie kostki brukowej w Toruniu wydaje się najłatwiejsze. A jakie są etapy w czasie montowania elementów bruku? Najpierw trzeba przede wszystkim wykonać w gruncie zagłębienia tam, gdzie ma być kładziona kostka brukowa. Zależnie od rodzaju gleby i przewidywanego obciążenia, te zagłębienia będą różnej głębokości. Potem trzeba umieścić w tak zwanym korycie podbudowę i ją zagęścić. Następnie wypoziomować podłoże i wyrównać według tych poziomów podsypkę. Ważne, aby już przy korytowaniu wywieźć nadmiar ziemi, można wykonać te usługi koparko ładowarką. Potem można przejść już do właściwego układania kostki brukowej. Kiedy jest ona już na swoim miejscu, można zająć się montowaniem krawężników. Następnie konieczne jest utwardzanie podłoża i piaskowanie fug. Teraz znasz już wszystkie etapy układania kostki brukowej. Warto wziąć przy nim pod uwagę nie tylko kwestie praktyczne, ale również estetyczne. Jeżeli planujesz wyłożyć kostką ogrody i na przykład przewidujesz tak obudować duży plac, to może warto urozmaicić chodnik na przykład różnymi kolorami lub kształtami kostki. Warto to sobie wcześniej zaplanować, aby możliwie uświetnić teren. Przy dbałości o ogrody warto także zadbać o odpowiednie podłoże dla roślin. Doskonale sprawdza się czarnoziem. Toruń oferuje duże ilości tej gleby, można wybrać z wielu źródeł. Jeśli oczywiście masz na działce dość żyzną ziemię, to nie ma potrzeby jej wzbogacać. Czarnoziem nadaje się jednak również świetnie jako grunt pod układanie kostki. Jest to dobra nawierzchnia pod podsypkę. Warto wziąć pod uwagę również budulec, z którego zbudowana jest kostka brukowa. Różnią się one bowiem trwałością, a także walorami estetycznymi.

Ponieważ na rynku jest duży wybór, to każdy z pewnością znajdzie opcję dla siebie. Nie polecam układania kostki brukowej na własną rękę, lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Materiały jednak każdy powinien dobrać sobie sam, wedle upodobań.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *