Jak zadbać o bezpieczeństwo BYOD’u?

Coraz bardziej popularny w obecnych czasach staje się „bring your own device”. Chodzi o korzystanie z prywatnych urządzeń także w celach firmowych, jest to wygodne zarówno dla pracowników jak i dla firmy. Na co jednak uważać w przypadku czegoś takiego? Postaram się opisać nieco sprawę związaną z bezpieczeństwem.

Na czym polega istota BYOD’u?

BYODZwykle chodzi tu o smartfony, tablety i zwykłe telefony. Jednak problemem jest bezpieczeństwo, jest tu duża szansa na wycieknięcie firmowych danych. Dlatego właśnie musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Jest kilka rzeczy o które trzeba zadbać w przypadku takich urządzeń. Chodzi chociażby o tworzenie silnych haseł oraz odpowiednich uprawnień dla konkretnych urządzeń w przypadku sieci firmowych, możliwość lokalizacji oraz wyczyszczenia danych z urządzenia, korzystanie z dobrego antywirusa i szyfrowania. Dzięki zadbaniu o te wszystkie rzeczy bezpieczeństwo BYOD będzie o wiele większe. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć tej kwestii i od razu postarać się o to wszystko. Nieco większym problemem jest ogólna prywatność na takich urządzeniach, jednak to pozostaje już tylko do ustalenia z samą firmą. Z pewnością jest to naprawdę wygodny sposób działania, którego stosowanie polecam ze swej strony. Oczywiście o podstawowych kwestiach jak nie udostępnianie tych urządzeń nikomu innemu też trzeba pamiętać, to już jednak pozostawiam państwa rozsądkowi. Bezpieczeństwo jest istotną sprawą i polecam dbać o nie na wszelkie możliwe sposoby.

Oczywiście można skorzystać z usług jakiejś firmy, która zapewni dobre zabezpieczenia na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu nie trzeba się będzie bać zagrożeń. Choć oczywiście należy pamiętać, że najważniejszy jest czynnik ludzki, dlatego do wszystkiego podchodźmy ze zdrowym rozsądkiem co jest na pewno najlepszym zabezpieczeniem.