Jakie są zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Wybuch pożaru w każdym budynku jest bardzo groźny i może mieć dramatyczne skutki. To jak szybko ogień się będzie rozprzestrzeniał zależy od materiałów, z jakich został wykonany oraz czy zastosowano w nim jakieś zabezpieczenie.

Co się dzieje ze stalą podczas pożaru?

zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowychNa pewno budynkiem, który będzie się najszybciej palił jest chatka z drewna, ponieważ tu wystarczy iskra, aby stanął w płomieniach. Najbardziej odporne na działanie ognia są budowle z cegły i betonu, ponieważ ogień je najdłużej trawi. W przypadku budynków o stalowej konstrukcji, sprawa nie jest taka oczywista, ponieważ zewnętrzne elementy elewacji mogą być odporne, ale sama stal, bardzo szybko ulega działaniu wysokich temperatur jakie panują podczas pożaru. Zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych są niezmiernie ważne dla bezpieczeństwa ludzi znajdujących się we wnętrzu takich budynków. Stal może osiągnąć krytyczną temperaturę nawet po kilku minutach, po czym traci swoje właściwości i staje się giętka. Taka sytuacja może doprowadzić do zawalenia się konstrukcji, dlatego też tak ważne jest jej właściwe zabezpieczenie. Tego typu zabezpieczenia dzieli się na czynne i bierne. Stosowane jednocześnie, dają satysfakcjonujący rezultat. Bierne polegają na zabezpieczaniu stalowych elementów poprzez specjalne natryski, powłoki czy obudowy, które nanosi się bezpośrednio na stalowe elementy konstrukcji. Czynne natomiast odpowiadają za zmniejszenie negatywnych skutków pożaru, czyli mogą to być czujniki dymu, temperatury czy ognia.

Budowa obiektów o stalowych konstrukcjach jest obecnie bardzo popularna wśród budynków handlowych czy magazynowych. Ich duża powierzchnia powoduje, że straty w wyniku pożaru mogą być ogromne, dlatego też konieczne jest ich właściwe zabezpieczenie.