akcesoria kominkowe

Kominek czy koza a akcesoria kominkowe

Walory użytkowe kominka i kozy czyli (piece wolnostojące, austrofamm) są podobne. Wymogi instalacyjne bardzo zbliżone choć dla tego drugiego nieco łagodniejsze. Wybór to jednak nie tylko kwestia estetyki.

Akcesoria kominkowe są potrzebne

akcesoria kominkoweKominek jest trwale złączony ze ścianą i podłogą pomieszczenia, w którym się znajduje. Kozę (inaczej austroflamm czyli kominki wolnostojące) można tak jak lodówkę czy pralkę zabrać ze sobą podczas przeprowadzki do nowego domu. Może nie pójdzie tak łatwo jak z AGD zasilanymi wyłącznie kablem z wtyczką wetkniętą do kontaktu, ale po odpięciu przewodu kominowego będzie można go wymienić na inny model lub zamontować go w innym pomieszczeniu. Z kominkiem tak się nie da. Współcześnie kominki zazwyczaj są wyposażone we wkład z otwieranymi drzwiczkami, żeby nie tylko pięknie wyglądać ale także efektywnie ogrzewać pomieszczenie. Podstawową cechą odróżniającą je od kóz jest możliwość zaprojektowania i wykonania obudowy kominkowe o indywidualnym charakterze, spełniającym oczekiwania inwestora. Koza sama w sobie jest zamkniętym paleniskiem i nie wymaga dodatkowej obudowy. Jej własna jest dostatecznie wytrzymała, bezpieczna i często także abstrakcyjna, dzięki temu całe urządzenie może być tańsze, choć oczywiście zdarzają się i takie kozy, które przewyższają ceny zwykłych kominków. Korpusy wkładów kominkowych robi się z żeliwa lub ze stali. Te pierwsze mają grubsze ścianki są masywniejsze i ozdobione zazwyczaj ornamentami. Stalowe są mniej ozdobione i lżejsze od żeliwnych. Wnętrze mają jednak często wyłożone szamotowymi lub żeliwnymi elementami akumulującymi ciepło, które stanowią dodatkowe obciążenie. Współczesny kominek to umiejętne połączenie dwóch elementów czyli zamkniętego paleniska (wkładu kominkowego) zapewniającego wygodne i efektywne spalanie oraz obudowy, często indywidualnie projektowanej, dopasowanej upodobań inwestora o charakteru wnętrza. Zwykle trwale także z nim połączonej. Niezależnie od tego czy wybierzemy kominek czy kozę to w obu przypadkach będą potrzebne nam akcesoria kominkowe.

No bo jak czyścić wkład kominkowy bez użycia łopatki kominkowej? Jak palić w piecu bez paliwa stałego? Gdzie przechowywać drzewo? Czym czyścić wkład kominkowy?Takie przyrządy są potrzebne do eksploatacji kominka czy kozy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *