Koszty produkcji kartonów

Chyba nikt z nas nie zastanawiał się nigdy jak wygląda produkcja znanych i powszechnie stosowanych opakowań kartonowych. Uważam, że dobrze jest wiedzieć, jak powstaje to czego często używamy. Dzięki temu będziemy mogli w bardziej świadomy sposób korzystać z tych produktów.

Jak produkuje się kartony?

tania produkcja opakowań kartonowychProdukowanie kartonów nie jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem, jeżeli producent korzysta z recyklingowanych materiałów. Każdy rodzaj tekturowych opakowań ze względu na swój rozmiar, grubość kartonu, fason oraz fakturę ma nieco inny system produkcji, jednakże cykl produkcji kartonów jest podzielony na takie same etapy ( z pominięciem kartonów falistych, które muszą trafić do specjalnej maszyny). Cykl produkcji opakowań zależy też od tego, czy karton ma mieć nadruk, jeżeli tak to nadruk wykonuje się na samym początku. Mimo iż tania produkcja opakowań kartonowych ma swoje etapy, to nie jest to ciężka praca dla ludzi, ponieważ w wytworze pudełek główną rolę odgrywają maszyny. Poszczególne etapy produkcji to: wkrawanie fasonu opakowania w tekturze, tu mamy dwie techniki – wycinanie na sloterze, pudełka z wykrojników). Następny etap to łączenie opakowań, również za pomocą maszyn z klejem. Ostatni etap to magazynowanie i pakowanie kartonów.Gotowe pudełka są pakowane po 10- 20 sztuk i układane na paletach, po czym zabezpieczane folią. Tak przygotowane czekają na nabywców w halach i magazynach, które muszą mieć odpowiednią temperaturę, żeby kartony nie uległy zniszczeniu.

Poprzez to, że tania produkcja opakowań kartonowych jest wykonywana głownie przy pomocy maszyn, możemy je nabyć w bardzo korzystnych cenach. Producenci cały czas starają się udoskonalać proces produkcyjny, jednak mimo to, cena pudełek nie wzrasta w szybkim tempie, a nawet jeżeli to są to naprawdę groszowe sprawy.