Maszyny tartacze i stolarskie

Wyroby drewniane są jedynymi z najbardziej popularnych produktów zarówno w Polsce jak i na świecie. Wraz z dużym zapotrzebowaniem na ten surowiec, rozwija się przemysł maszyn do obróbki, ścinania i transportu drewna. W ofercie można znaleźć wiele maszyn o różnych zastosowaniach.

Przemysł drzewny w Polsce

wielopiła do drewnaPierwszym etapem w pracy przy drewnie, jest jego ścięcie. Tutaj firmy drwalskie używają pił mechanicznych, klinów i wciągarek. Aktualnie dość często mają w wyposażeniu również podnośniki. Są dzięki temu w stanie nadać tor lotu spadającego drewna, obcinając odpowiednie gałęzie. Kolejny etap to transport drewna na tartaki. Tam z okrągłych pryzm wycina się tarcice. Podstawową maszyną na tartakach są traki. Jednak wycinanie na nich desek jest procesem długim i pracochłonnym. Tutaj na pomoc przychodzi obrzynarka i wielopiła do drewna. Maszyny te mają dużą większą wydajność w wycinaniu mniejszych i dokładniejszych elementów. Następnie drewno z tartaków trafia do zakładów stolarskich. Tam za pomocą heblarek, strugarek, obrzynarek, tokarek i grubościówek, jest obrabiane i wykorzystywane do produkcji elementów drewnianych. Dobrym przykładem są palety. To właśnie w zakładach stolarskich, z gotowych i wyciętych elementów na tartakach są zbijane. Inny przykład to meble. Tutaj dokładność i jakość drewna musi być znacznie lepsze niż w paletach. Dlatego, stolarze swoją główną uwagę skupiają na wygładzeniu i dopasowaniu drewna. Ostatni etap to transport do klienta. W tym wypadku dobrze mieć widlaka i samochód dostawczy.

Zarówno maszyny do transportu, obróbki i ścinania są dziś bardzo zautomatyzowane. Bardzo ułatwia to pracę, podnosi wydajność i zwiększa przychód firm. Z powodu dużej konkurencji na rynku, warto inwestować w nowe technologie.