Na czym polega zgrzewanie?

Prace przy tworzeniu różnego typu instalacji, w tym tych kanalizacyjnych czy wodociągowych, wymagają zastanowienie się, jaki sposób łączenia będzie w tym przypadku najbardziej odpowiedni. Jak się okazuje, wszystko zależy od tego, z czego wykonany jest element przenośnikowy instalacji, czyli na przykład rury. W przypadku tworzyw sztucznych dobra metodą jest zgrzewanie.

Jak łączyć rurociąg z tworzywa sztucznego?

zgrzewanie rurociągów z tworzyw sztucznychTo, w jakiś sposób połączymy poszczególne elementy tworzące instalacje, będzie miało bezpośredni wpływ na to, jak będzie wyglądała eksploatacja danej instalacji. Do tworzenia rurociągów, obecnie wykorzystuje się rury z tworzyw sztucznych, które są odporne na korozje, skoki temperatur czy ciśnienia, a także nie niszczą się w kontakcie z substancjami żrącymi. Z drugiej jednak stromy, rur z plastiku nie można po prostu zespawać, tak jak w przypadku rur z aluminium czy ocynkowanej stali. Rozwiązanie w tym przypadku to zgrzewanie rurociągów z tworzyw sztucznych, które można wykonać na kilka sposobów. Zgrzewanie to w skrócie metoda łączenia dwóch materiałów przy pomocy przejścia ich skrajnych fragmentów w stan plastyczny. Uzyskuje się to dzięki kilku metodom. Pierwszą z nich jest metoda elektrooporowa, polegająca na przekształcaniu rury z tworzywa w stan plastyczny przy pomocy kształtek, które w korpusie mają umieszczony element grzewczy. W przypadku rur i rurociągów o dużych średnicach, najczęściej wykorzystuje się zgrzewanie doczołowe, gdzie nagrzewa się jedynie czoło rury. Zgrzewanie mufowe zaś to idealny sposób na samodzielne, nieprofesjonalne łączenie instalacji.

To, w jaki sposób złączymy ze sobą poszczególne metody instalacji, będzie miało wpływ na wygodę korzystania z niej jej użytkowników. Z tego też względu, warto dobrać taki sposób, który będzie najbardziej skuteczny w przypadku elementów wykonanych z różnych surowców. Elementy z tworzywa najlepiej łączyć za pomocą zgrzewania.