Nowoczesny filament do drukarki trójwymiarowej

Jeszcze kilka lat temu, drukarki trójwymiarowe uważane były za niewiele więcej niż zabawki, które mogły być używane rekreacyjnie. Od niedawna, jednak, urządzenia te zyskały ciągle rosnące zainteresowanie, głównie przez bardziej profesjonalne modele i lepsze filamenty, jakie zaczęły pojawiać się w sklepach ze sprzętem do druku trójwymiarowego.

Wytrzymałe filamenty do drukarek 3d

drukarka 3d filamentDrukarki były coraz częściej używane nie tylko do produkcji lekkich brył z elastycznego materiału, ale również stosowane do produkcji elementów modeli, czy nawet części zamiennych do urządzeń elektronicznych. Nowoczesne, profesjonalne filamenty umożliwiły rozpowszechnienie owych urządzeń, które również pojawiały się coraz częściej nie tylko w domach, ale również i w zakładach pracy. Do produkcji bardziej zaawansowanych kształtów mogła być używana każda drukarka 3d filament, jednak, musiał być dopasowany odpowiednio do funkcji, jaką końcowa bryła miała spełniać. Niemal w każdym sklepie z drukarkami można było znaleźć całą gamę różnych odmian filamentów, posiadających różniące się cechy. Do modeli i figurek stosowano filamenty zbliżone charakterystyką do plastiku modelarskiego czy żywicy, elastyczne i wytrzymałe, o niewielkiej kruchości. Pozwalały one na drukowanie bardzo dokładnych, niewielkich kształtów z dużą ilością szczegółów na małej powierzchni. Filamenty przemysłowe, natomiast, często porównywane były do tworzyw sztucznych używanych do produkcji części ruchomych w urządzeniach elektrycznych.

Były one odporne na wysokie temperatury i ścieranie, niepodatne na uszkodzenia oraz bardzo twarde. Filamenty te jednak nie były tak przydatne w tworzeniu szczegółowych odlewów, dlatego zdarzało się iż najbardziej precyzyjne kształty musiały być wykańczane ręcznie, za pomocą narzędzi.