Oświetlenie szynowe na koncertach

Oświetlenie imprez publicznych, występów, przedstawień i innych masowych spotkań to ambitne wyzwanie dla profesjonalistów zajmujących się światłem. Zadanie to wymaga zupełnie innego rodzaju oświetlenia i fachowej wiedzy, jak zorganizować pracę kilkudziesięciu lub nawet kilkuset lamp, aby impreza się udała.

Rola lamp szynowych

reflektory szynoweOprawa świetlna imprez masowych, takich jak koncerty lub pokazy sportowców wyczynowych, wymaga specjalistycznych lamp o dużej mocy, dużej częstości migotania i często również muszą być mobilne. Takie pokazy są ucztą dla wielbicieli efektów świetlnych i potrafią wprawić w niemy zachwyt każdego. Aby osiągnąć taki efekt, oświetleniowcy używają specjalnych lamp, z których reflektory szynowe odgrywają niezwykle ważną rolę w uzyskaniu określonych efektów świetlnych. Reflektory zamieszczone na poziomych najczęściej szynach, mogących biec nawet naokoło sceny, wyposażone są w lampy potrzebne do uzyskania potrzebnego efektu i mogą się poruszać wzdłuż szyn z określoną, stałą lub zmienną, prędkością. Sterowane są za pomocą konsoli sterowniczej połączonej z reflektorami okablowaniem lub zdalnie, zależnie od konstrukcji systemu świetlnego. Lampy mogą oczywiście prezentować w tym czasie różne inne efekty specjalne, jak migotanie, zmianę barw i tym podobne. Praca z oświetleniem komercyjnym to z jednej strony ogromne wyzwanie profesjonalne, a z drugiej wielka przygoda i świadomość współtworzenia wielkiego show, które na długo zapadnie w pamięć wielu ludziom. Dzięki wiedzy i umiejętnościom ludzi zajmujących się zawodowo światłem możemy mieć wspaniałe widowisko i wspomnienia na długi czas.

Funkcja, którą pełnią lampy szynowe pozwala w praktyce zrealizować zamierzenia oświetleniowca. Poruszające się reflektory są wszechstronnym narzędziem projekcji światła i stałym wyposażeniem estrad i sal koncertowych na całym świecie. Podobnie jak inne urządzenia świetlne wchodzące w skład systemów oświetlenia komercyjnego, reflektory potrafią wprawić w zachwyt i stworzyć piękne show.