W wielu zakładach montażowych, przemysłowy i przetwórczych gdzie sercem produkcji są wszelkiego rodzaju maszyny produkcyjne niezbędnym i nie zastąpionym elementem są szafy sterownicze odpowiadające za poprawny przebieg produkcji.
Szafa sterownicza – uporządkowany system kabli
W montażu wszelkiego rodzaju szaf sterowniczych najważniejszy jest czas. Dlatego komponenty z których jest zbudowana szafa muszą pozwalać na jak najszybszy montaż zgodnie z wytycznymi systemów plug & play. Szafy sterownicze są uporządkowanym systemem skomplikowanej i zróżnicowanej aparatury połączonej metrami wiązek elektrycznych. Układy te są zróżnicowane pod względem funkcjonalnym jak i zainstalowanych i działających w nich parametrach takich jak: dostarczany prąd lub napięcie. Jest to zazwyczaj zestaw zmontowany z przynajmniej jednego przełącznika niskonapięciowego wraz z całą resztą zestawów współpracujących, sygnalizujących wszelkiego rodzaju odchylenia od normy oraz elementów zabezpieczających cały układ. Zgodnie z wytycznymi wszelkiego rodzaju sprzęt elektryczny powinien posiadać na sobie tabliczki znamionowe informujące o wszelkich cechach i parametrach zastosowanych. Stosowane jest to w celu bezpiecznego użytkowania szafy. Przejrzystość montażu całej szafy powinna ułatwić również korzystanie z szafy zgodnie jej przeznaczeniem ustalonym przez producenta. Często są spotykane bardzo zaawansowane systemy rozdzielcze z pełnym zakresem połączeń mechanicznych i elektrycznych posiadających własną system klimatyzacyjny, ponieważ nie można pozwolić na jakiekolwiek przegrzanie obwodów na płytkach sterujących.
Na podstawie powyższego opisu można jasno wywnioskować, że szafy sterownicze stanowią pewnego rodzaju rusztowanie dla wszelkiego rodzaju wiązek przewodów i systemów konstrukcji mechanicznej. Są odpowiedzialne za sterowanie i czuwanie nad prawidłową pracą zaaplikowanych systemów.