Robot spawalniczy dla każdego

Wraz z rozwojem robotyzacji, pojawiły się głosy, że roboty są zagrożeniem dla ludzi, że przyczynią się one do wzrostu bezrobocia. Są to zdecydowanie błędne założenia, roboty są produkowane po to, żeby pomagać ludziom w najcięższych pracach, które coraz mniej osób chce wykonywać.

Nowoczesne urządzenie spawalnicze

robot spawalniczyPrzykładem jest branża spawalnicza, w której wciąż brakuje pracowników, mimo oferowanych wysokich zarobków. Wiąże się to z faktem, że spawanie jest niebezpiecznym dla zdrowia procesem, ze względu na toksyny i silne światło, powstające w czasie spawania. Coraz mniej osób chce narażać swoje zdrowie, kiedy pojawiły się inne, dobrze płatne zawody, w których nie ma potrzeby ponoszenia ryzyka. Dlatego, dla wielu przedsiębiorców, o wiele lepszym rozwiązaniem w obecnych czasach, jest robot spawalniczy. Robot ten może wykonać większą pracę niż człowiek w tym samym czasie. Co więcej, praca wykonana przez robota będzie lepsza. Nowoczesne roboty spawalnicze są zaprojektowane tak, żeby spawać z dokładnością do 0,1mm przez 24 godziny na dobę, bez przerwy. Ich wydajność dalece przekracza wydajność każdego człowieka. Ramię robota precyzyjnie tworzy spaw, ze stałą, określoną przez nas prędkością. Większość urządzeń dostępnych na rynku jest w stanie spawać dowolną techniką, czyli MIG, TIG, punktowo, łukowo, plazmowo i z zastosowaniem ultradźwięków. Ramię robota porusza się w dowolnych kierunkach na osiach X, Y, Z, dlatego może on spawać dowolny kształt: linie proste, naroża, okręgi i półokręgi z dostosowaną prędkością.

Możemy zaprogramować także dowolny kształt spawania manualnie, wystarczy poprowadzić ramię robota od punktu do punktu i wprowadzić dane dotyczące prędkości i numeru technologii. Robot może także wykonać projekt zaimportowany z programu komputerowego CAD czy CAM.