Rola tablicy kierującej podczas remontu drogi

Odpowiednie oznakowanie dróg to podstawa jeżeli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa wśród wszystkich jej użytkowników. Rodzajów oznakowania jest mnóstwo – uczymy się ich już od najmłodszych lat. Jednak niektóre z nich pojawiają się na naszych drogach niezwykle często, jednak my sami nie wiemy jak się nazywają. Dziś bliżej przyjrzymy się roli jaką spełniają tablice kierujące U-21.

Zastosowanie tablicy kierującej

tablica kierująca u 21Sama tablica kierująca u 21 najczęściej wykorzystywana jest w czasie robót drogowych. To wówczas jasno informuje kierowców o zwężeniu pasa ruchu, zajętym poboczu czy też o pasie awaryjnym. Sprawdzi się również w przypadku, gdy cały pas ruchu zostanie zamknięty. Tablice tego typu spotykamy również podczas budowy nowej jezdni bądź modernizacji starej. W wielu przypadkach sprawdzi się również w tymczasowym oznaczeniu ubytków w jezdni. Większość ograniczników tego typu produkowana jest z tworzywa sztucznego – polietylenu, który zapewnia skuteczną ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. W zależności od producenta tablice kierujące mogą przyjmować różne wymiary. Jednak sam rozstaw na drodze zawsze powinien być taki sam. W terenie zabudowanym są one umieszczane w odległości nie mniejszej niż 10 metrów od siebie. Z kolei poza obszarem, na którym mieszczą się budynki – nie mniej niż 20 metrów. Ceny produktów u różnych producentów mogą nieco od siebie odbiegać, jednak różnice pomiędzy poszczególnymi tablicami nie są zbyt zauważalne.

Tablice kierujące są niezwykle ważne na drogach. Nieoznaczenie ubytków w drodze czy zajętego pobocza mogłoby przyczynić się do ogromnej katastrofy. Jak wiemy bezpieczeństwo kierowców zależy nie tylko od uczestników ruchu drogowego, ale również od odpowiedniego oznakowania odcinków drogi.