Sprawność inwertera a straty energii elektrycznej

Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Obecnie na polskim rynku popularne są panele fotowoltaiczne. Wyglądem przypominają one kolektory słoneczne umieszczane na dachach. Panele mają jednak inną funkcję.

Inwerter zamieniający prąd stały w prąd przemienny

inwertery cenaIch zadaniem jest przetworzenie energii słonecznej w postaci promieniowania w energię elektryczną. Z tym zadaniem fotoogniwa radzą sobie doskonale, ale to jeszcze nie koniec. Prąd wytworzony przez panele nie może być wykorzystany do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym. Aby tak się stało, konieczne jest kupienie inwertera. Jest to specjalne urządzenie (naprawdę niewielkich rozmiarów), które zajmuje się zamianą prądu stałego w prąd przemienny. Panele fotowoltaiczne wytwarzają właśnie prąd stały, który musi zostać zamieniony w prąd przemienny, by mógł być wykorzystywany do zasilania podstawowych sprzętów w domu. Jeśli chodzi o inwertery cena, zależy ona od różnych czynników. Na pewno czasem nie wystarcza tylko jeden inwerter – wiele zależy od tego, ile paneli fotowoltaicznych znajduje się na dachu budynku. Zadaniem inwerterów jest przetworzenie prądu stałego na taki, który będzie posiadał napięcie nominalne i odpowiednią częstotliwość. Jeśli chodzi o urządzenia wykorzystywane w gospodarstwie domowym, to warto tutaj wspomnieć, że napięcie nominalne wynosi 230 V, a częstotliwość to 50 Hz. Wybierając inwerter, należy zwrócić szczególną uwagę na jego sprawność.

Każde takie urządzenie ma określoną sprawność, która określa, ile energii zostanie zamienionej na prąd przemienny, a ile z tej energii zostanie utracone. Im wyższa sprawność inwertera, tym niższe straty energii. Dlatego należy zawsze wybierać inwerter, który charakteryzuje się najwyższą sprawnością, nawet jeśli jego cena jest nieco wyższa.