Sprężarki śrubowe w kolejnictwie

Rzadko zdajemy sobie sprawę, że wiele sprzętów, maszyn czy pojazdów składa się z wielu poszczególnych urządzeń, bez których ich praca nie byłaby możliwa. Dobrym przykładem są pociągi, które do swej pracy wykorzystują wiele niezbędnych sprzętów.

Zastosowanie sprężarki śrubowej

sprężarka śrubowaRozwój technologiczny pozwala po jakimś czasie zastąpić urządzenia czy sprzęty jego nowszymi modelami, co wpływa na wszelkie usprawnienia. Dobrym przykładem są sprężarki tłokowe, które zostały zastąpione, kiedy pojawiła się sprężarka śrubowa. Jest ona szeroko stosowana w kolejnictwie, a także w najróżniejszych instalacjach przemysłowych, gdzie ich głównym zadaniem jest dostarczanie do tych instalacji sprężonego powietrza. Natomiast w kolejnictwie stosowane są często, żeby wspomagać prawidłową pracę przewodów hamulcowych. Tam także ich zadaniem jest dostarczanie oraz regulowanie właściwego poziomu powietrza. Są różne rodzaje sprężarek, a ta praca tej konkretnej polega na tym, że pracujące śruby stopniowo zmniejszają odległość i w ten sposób gaz zostaje sprężony. Samo urządzenie jest dość duże, dlatego prace nad nim polegają do uzyskania jak najmniejszych możliwych rozmiarów. Istotna jest praca urządzenia bez odczuwalnych wibracji, stąd wiele z nim ma zamontowane specjalne tłumiki, służące do tłumienia wibracji. Warto wiedzieć, że wśród rodzajów sprężarek pojawiają się urządzenia olejowe i bezolejowe. Te ostatnie wykorzystywane są w przemyśle papierniczym czy farmaceutycznym, czyli tam, gdzie w sprężonym powietrzu nie może znaleźć się olej.

Wybór odpowiedniej sprężarki śrubowej jest uzależniony od jej zastosowania w konkretnej gałęzi przemysłu. Wszystkie mają to samo zadanie, ale ich konstrukcja, na przykład sprężarki olejowej, sprawia, że nie może zostać zastosowana wszędzie.