wyposażenie budynków inwentarskich

W co należy wyposażyć budynek inwentarski?

W dzisiejszych czasach prowadząc hodowlę trzody chlewnej w dużym stopniu jesteśmy wyręczani przez automatykę. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele maszyn, dzięki którym hodowcy nie będą musieli wkładać wiele wysiłku fizycznego podczas takich czynności jak chociażby karmienie.

Niezbędne wyposażenie budynków inwentarskich

wyposażenie budynków inwentarskich

Zamiast tradycyjnie podawać paszę do koryt za pomocą łopaty, teraz wyręczyć może nas automatyczny paszociąg, który sam zapodaje odpowiednie porcję paszy. Inwestując dodatkowo w silosy paszowe, możemy stworzyć linię, dzięki której paszociąg będzie sam pobierać pokarm z silosu i zapodawać go do koryt bez konieczności dodatkowego zakupu wozów paszowych, za pomocą których musielibyśmy dowozić ją do chlewni. Innym pracochłonnym zajęciem przy hodowli świń jest czyszczenie chlewni. Aby owe zajęcie sobie ułatwić warto zainwestować w takie rozwiązania jak ruszta betonowe, które dzięki niewielkim szczeliną ułatwiają odprowadzanie gnojownika. Ruszta betonowe montuje się nad kanałem gnojowym, jest to jeden z najbardziej efektywnych, a zarazem najtańszych sposobów wykonania podłogi chlewni. Odpowiedni dobór rozmiaru szczelin pozwala na zachowanie większej czystości i higieny powierzchni przeznaczonej dla zwierząt, a także ułatwia samoczyszczenie. Istotne, tanie wyposażenie budynków inwentarskich stanowią także drzwi inwentarskie oraz kojce i grodzenia. Są to elementy, które w skuteczny sposób uniemożliwiają zwierzętom swobodne poruszanie się po terenie całego gospodarstwa, dzięki czemu możemy zapewnić im odpowiednie bezpieczeństwo. Natomiast osobne kojce porodowe, są niezbędne dla macior z prosiętami, oddzielona locha od pozostałych zwierząt szybciej powróci do kondycji po porodzie.

Poza tym oddzielenie osobników bardziej i mniej agresywnych od siebie, gwarantuje pełne bezpieczeństwo i zmniejsza straty w hodowli wywołane na skutek konkurencji o pożywienie pomiędzy zwierzętami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *