Wybieramy dobre jakościowo przedtreningówki

Niemal każda osoba, która trenuje regularnie miała takie sytuacje, że brakowało jej energii do wykonania wszystkich ćwiczeń albo nie była w stanie dać z siebie wszystkiego, co bywa frustrujące. Bywa również tak, że mamy odpowiednią ilość energii, ale chcielibyśmy znacznie ciężej trenować, aby zauważyć efekty. W obu przypadkach pomocne mogą okazać się przedtreningówki. Jakie są ich składy, formy podania oraz skutki stosowania?

Przedtreningówka w formie shota

przedtreningówki shotySubstancją, która niemal zawsze znajduje się w przedtreningówka jest beta-alanina, stanowiąca pochodną kwasu alaniny. Jest ona produkowana w wątrobie i działa we włóknach mięśniowych, przede wszystkich tych szybkokurczliwych. Jeżeli chcemy stosować przedtreningówki shoty są korzystnym wyborem. Niezwykle popularną formą są shoty, które zawierają od jednej do dwóch porcji, w zależności od podawanej dawki. Oprócz wymienionej alaniny, popularnym składnikiem jest tauryna, jako jedno z niebudujących białek aminokwasów. Dodaje się ją do przedtreningówek ze względu na zwiększanie wrażliwości tkanki mięśniowej do wchłaniania glukozy w przypadku stosowania diety standardowej albo wysokowęglowodanowej. Dodatkowo pozwala na szybką regenerację glikogenu, czyli cukru zapasowego, a także na zmniejszenie wrażliwości tkanki tłuszczowej, co powoduje trudniejsze odkładanie tłuszczy. Tauryna wykazuje także działanie anaboliczne i antykataboliczne w odniesieniu do tkanku mięśniowej.

Czymś oczywistym wydaje się także uwzględnienie kofeiny w przedtreningówkach, ponieważ działa pobudzając, zwiększa refleks i koncentrację, wzmaga wydzielanie adrenaliny, a także pozwala na oszczędzanie energii gromadzonej w formie glikogenu mięśniowego. Poprawia także gospodarkę wapniem wewnątrz mięśni, co łączy się doskonale z działaniem beta-alaniny. Najwyższy poziom działania wykazuje po godzinie od spożycia.