Wymiana matrycy LCD

Matryca w ekranie laptopa czy monitora to niezwykle wrażliwy element, podatny na wszelakie uszkodzenia. Dlatego wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia tego elementu, musimy poszukać serwisu, którego pracownicy specjalizują się w wymianie każdego typu matrycy. Uszkodzenia tego elementu są bardzo różne, ale wszystkie wymagają interwencji fachowca, który podejmie właściwe kroki, przywracające właściwe działanie ekranu.

W jaki sposób naprawia się matrycę LCD?

wymiana matrycDo najczęstszych uszkodzeń tego typu elementu należy nie tylko całkowite zbicie matrycy, ale także takie uszkodzenia jak brak podświetlenia czy różnokolorowe pasy. Wymiana matryc polega między innymi na prawidłowym doborze matrycy do konkretnego modelu komputera. W tym celu pracownicy weryfikują, jaki rodzaj podświetlenia posiada konkretna matryca laptopa, która uległa uszkodzeniu. Oprócz starszych wersji, prawie wszystkie modele posiadają podświetlenie typu LED. Następnie pracownicy muszą ustalić, jaki typ złącza jest zainstalowany w tego typu matrycy. Jest to kluczowy element naprawy, gdyż bez dobrania odpowiedniego złącza, nie będzie możliwe wymienienie matrycy, nawet wtedy, gdy jest ona dobrana pod względem innych parametrów. Matryca to element, który zapewnia odpowiednią jakość kolorów i wyrazistość obrazu. Dlatego wymiana tak kluczowego elementu musi współgrać z zaleceniami producenta co do rozdzielczości.

Podczas wymiany matryc kolejnym kluczowym zagadnieniem staje się pokrycie zewnętrzne matrycy. Może ona być błyszcząca lub matowa. Obie są równie często stosowane w wielu modelach laptopów i monitorów. Matryca matowa ma właściwości rozpraszające światło, a błyszcząca zapewnia żywe kolory i wysoki kontrast podczas wyświetlania wielu typów ruchomych i statycznych obrazów.