Bolesne skurcze jelit, które pojawiają się u niemowląt, mogą świadczyć o problemie, jakim jest kolka. Problem ten zazwyczaj ustępuje po ukończeniu 6 miesiąca życia. Nieznane są konkretne powody, które przyczyniają się do jej pojawienia. Występuje ona zazwyczaj wieczorem. Pomocne w łagodzeniu jej objawów okazują się domowe metody.
Bezpieczeństwo najpopularniejszych sposobów na kolkę
Ataki kolki mogą występować u dzieci z nietolerancjami pokarmowymi, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Ich pojawieniu sprzyja także nieprawidłowa technika ssania piersi lub butelki. Połykanie nadmiernej ilości powietrza może powodować wzdęcia i bolesne gazy. Za przyczynę kolek uważa się także niedojrzałość przewodu pokarmowego. Ból, który towarzyszy temu schorzeniu, powoduje intensywny płacz, który ciężko ukoić. W takich sytuacjach pomocne okazują się domowe sposoby na kolkę. Delikatny masaż brzucha skutecznie pozbywa się nadmiernej ilości gazów, usprawnia pracę jelit. Pomocne bywa także łagodne kołysanie malucha i noszenie go w pozycji pionowej. Do innych popularnych metod należą ciepłe kąpiele, które znacznie zmniejszają ból i uspokajają malucha. Niektórzy rodzice układają malucha na plecach i pociągają kolana do brzuszka. Pomocne bywa także przytulanie oraz noszenie pociechy w chuście. Głośny płacz, podkurczanie nóżek, prężenie ciała i rozdrażnienie to objawy, które mogą świadczyć o kolce. Schorzenie to ma napadowy charakter, zaczyna się nagle i trwa od kilku minut nawet do kilku godzin.
Malucha ciężko uspokoić. Mimo tego, iż nie są znane dokładne przyczyny pojawienia się tej dolegliwości, istnieją sposoby, które zapobiegają pojawieniu się kolki. Warto zadbać o odpowiednią dietę matki karmiącej, często kłaść malucha na brzuchu, używać specjalnych butelek antykolkowych, a także zadbać o prawidłowe odbijanie malucha po każdym posiłku.